Perlick 15" Signature Series Outdoor Beverage Center with Panel Ready Solid Door - HP15BO-4-2
No reviews yet Write a Review
SKU:
HP15BO-4-2L
Width:
14.88 (in)
Height:
34.25 (in)
Depth:
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Product Dimension: 34 1/4" H x 14 7/8" W x 14" D
Features
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry's most energy efficient cool down.
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors.
  • Perlick Anti-Condensation System™ eliminates condensation from forming on the cabinet
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable 6000K white or cool blue LED display lighting
  • Storage for 8 bottles of wine & 30 cans 2.8 cu. ft. of storage capacity
  • Temperature range: 33°-42°F (.5°-5.5°C)
  • UL Rated for outdoor use
Details
Amperage:
2.30
UL Listed:
Yes
Frequency (hertz):
60 Hz
Height (inches):
34.25
Length (inches):
24.00
Palletized:
Yes
Bottle Capacity:
8 wine bottles
Can Capacity:
30 cans
Commercial / Residential:
Residential
Door Swing Clearance (IN):
Drawers:
Field Reversible Door (Yes/N):
Full-Extension Pull-Out Shelving:
Full Extension Shelving:
Indoor / Outdoor:
Outdoor
Interior Capacity cu. ft:
2.80
Interior Material:
Stainless Steel
Leveling Legs:
Lighting Color:
White or Blue
Lighting Type:
LED
Number of doors:
1
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Product Series:
Signature Series
Refrigerant Type:
R600a
Shelving Material:
Vinyl-coated
Ship Type:
LTL
Sides Finish:
Stainless Steel
Top Finish:
Weight (lbs.):
Width (inches):
Voltage:
115V