Perlick 24" ADA Compliant Series Indoor Refrigerator with Stainless Steel Drawers - HA24RB-4-5
No reviews yet Write a Review
SKU:
HA24RB-4-5
Width:
23.88 (in)
Height:
32.00 (in)
Depth:
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Product Dimension: 24" H x 23 7/8" W x 14" D
Features
  • 800 BTU/hr capacity delivers commercial grade cooling performance
  • Variable speed compressor minimizes sound, up to 30% quieter than competitors
  • Smooth glide self closing drawers offer high storage capacity
  • Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if drawer is held open
  • 6000K White LED Task Lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • 4.8 cubic feet of storage capacity
  • ENERGY STAR Certified
Details
ADA Compliant:
Yes
Amperage:
2.20
UL Listed:
Yes
EnergyStar Rated:
Frequency (hertz):
60 Hz
Height (inches):
32.00
Length (inches):
24.00
Palletized:
Bottle Capacity:
N/A
Can Capacity:
N/A
Commercial / Residential:
Residential
Door Swing Clearance (IN):
Drawers:
Full-Extension Pull-Out Shelving:
Indoor / Outdoor:
Indoor
Interior Capacity cu. ft:
4.80
Interior Material:
Stainless Steel
Leveling Legs:
Lighting Color:
White
Lighting Type:
LED
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Product Series:
ADA-Compliant
Refrigerant Type:
R600a
Shelving Material:
Ship Type:
LTL
Sides Finish:
Black Vinyl
Top Finish:
Stainless Steel
Weight (lbs.):
Width (inches):
Voltage:
115V