Perlick 24" C- Series Indoor Refrigerator with Stainless Steel Solid Door - HC24RB-4-1
No reviews yet Write a Review
SKU:
HC24RB-4-1L
Width:
23.88 (in)
Height:
34.25 (in)
Depth:
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Product Dimension: 34 1/4" H x 23 7/8" W x 14" D
Features
  • 800 BTU/hr capacity delivers commercial grade cooling performance
  • Variable speed compressor minimizes sound, up to 30% quieter than competitors
  • Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • Storage for up to 144cans in 5.2 cubic feet of storage capacity
  • Temperature range: 33°-42°F (.5°-5.5°C)
  • ENERGY STAR Certified
Details
Amperage:
2.20
UL Listed:
Yes
EnergyStar Rated:
Yes
Frequency (hertz):
60 Hz
Height (inches):
34.25
Length (inches):
24.00
Palletized:
Bottle Capacity:
84 12oz Bottles
Can Capacity:
144 12oz Cans
Commercial / Residential:
Residential
Door Swing Clearance (IN):
Field Reversible Door (Yes/N):
Full-Extension Pull-Out Shelving:
Full Extension Shelving:
Indoor / Outdoor:
Indoor
Interior Capacity cu. ft:
5.20
Interior Material:
Stainless Steel
Leveling Legs:
Lighting Color:
White or Blue
Lighting Type:
LED
Number of doors:
1
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Product Series:
C-Series
Refrigerant Type:
R600a
Shelving Material:
Vinyl-coated
Ship Type:
LTL
Sides Finish:
Black Vinyl
Top Finish:
Stainless Steel
Weight (lbs.):
Width (inches):
Voltage:
115V