Perlick 24" C-Series Outdoor Refrigerator with Stainless Steel Drawer - HC24RO-4-5
No reviews yet Write a Review
SKU:
HC24RO-4-5
Width:
23.88 (in)
Height:
34.25 (in)
Depth:
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Product Dimension: 34 1/4" H x 23 7/8" W x 14" D
Features
  • 800 BTU/hr capacity delivers commercial grade cooling performance
  • Variable speed compressor minimizes sound, up to 30% quieter than competitors
  • Smooth glide self closing drawers offer high storage capacity
  • Industrys best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready drawers to match your design style
  • Audible door alarm warns user if drawer is held open
  • 6000K White LED task lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • 5.2 cubic feet of storage capacity
  • Temperature range: 33°-42°F (.5°-5.5°C)
  • UL rated for outdoor use
Details
Amperage:
2.20
UL Listed:
Yes
Frequency (hertz):
60 Hz
Height (inches):
34.25
Length (inches):
24.00
Palletized:
Yes
Bottle Capacity:
N/A
Can Capacity:
N/A
Commercial / Residential:
Residential
Door Swing Clearance (IN):
Drawers:
Indoor / Outdoor:
Outdoor
Interior Capacity cu. ft:
5.20
Interior Material:
Stainless Steel
Leveling Legs:
Lighting Color:
White
Lighting Type:
LED
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Product Series:
C-Series
Refrigerant Type:
R600a
Shelving Material:
Ship Type:
LTL
Sides Finish:
Stainless Steel
Top Finish:
Weight (lbs.):
Width (inches):
Voltage:
115V