Perlick 24" Signature Series Indoor Dual Zone Freezer/Refrigerator Panel Ready Drawers - HP24ZS-4-6
No reviews yet Write a Review
SKU:
HP24ZS-4-6
Width:
14.88 (in)
Height:
33.50 (in)
Depth:
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Features
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry's most energy efficient cool down.
  • Variable speed compressor minimizes sound, up to 30% quieter than competitive models
  • Smooth glide self closing drawers offer high storage capacity
  • Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready drawers to match your design style
  • Audible door alarm warns user if drawer is held open
  • 6000K white LED task lighting illuminates cabinet when drawers are opened
  • Refrigerator Drawer Temperature Range: 30° - 42°F (-1.1° - 5.6°C)
  • Freezer Drawer Temperature Range: -10° - 15°F (-23.3-° - -9.4°C)
Details
Amperage:
2.20
UL Listed:
Yes
Frequency (hertz):
60 Hz
Height (inches):
34.25
Length (inches):
24.00
Palletized:
Yes
Bottle Capacity:
N/A
Can Capacity:
N/A
Commercial / Residential:
Residential
Door Swing Clearance (IN):
Drawers:
Full Extension Shelving:
Indoor / Outdoor:
Indoor
Interior Capacity cu. ft:
4.80
Interior Material:
Stainless Steel
Leveling Legs:
Lighting Color:
White
Lighting Type:
LED
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Product Series:
Signature Series
Refrigerant Type:
R600a
Shelving Material:
Ship Type:
LTL
Sides Finish:
Stainless Steel
Top Finish:
Weight (lbs.):
Width (inches):
Voltage:
115V