Perlick 24" Signature Series Outdoor Marine Grade Refrigerator with Panel Ready Solid Door - HP24RM-4-2
No reviews yet Write a Review
SKU:
HP24RM-4-2L
Width:
23.88 (in)
Height:
34.25 (in)
Depth:
Current Stock:
Frequently Bought Together:
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Product Dimension: 34 1/4" H x 23 7/8" W x 14" D
Features
  • Mix of 300 series steel for the optimal blend of corrosion resistance and food safety
  • Upgraded fasteners reinforce & protect attachment zones
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry's most energy efficient cool down
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry's best full 6 year warranty
  • Perlick Anti-Condensation System™ eliminates condensation from forming on the cabinet
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable 6000K white or cool blue LED display lighting
  • Storage for 16 bottles of wine & 62 cans 5.2 cu. ft. of storage capacity
  • Temperature range: 33°-42°F (.5°-5.5°C)
  • ENERGY STAR Certified
  • UL Rated for outdoor use
Details
Amperage:
2.30
UL Listed:
Yes
EnergyStar Rated:
Yes
Frequency (hertz):
60 Hz
Height (inches):
34.25
Length (inches):
24.00
Palletized:
Bottle Capacity:
16 wine bottles
Can Capacity:
62 cans
Commercial / Residential:
Residential
Door Swing Clearance (IN):
Field Reversible Door (Yes/N):
Full-Extension Pull-Out Shelving:
Full Extension Shelving:
Indoor / Outdoor:
Outdoor
Interior Capacity cu. ft:
5.20
Interior Material:
Stainless Steel
Leveling Legs:
Lighting Color:
White or Blue
Lighting Type:
LED
NSF Approved for Open Food Storage:
Number of doors:
1
Product Family:
Undercounter Refrigeration
Product Series:
Signature Series
Refrigerant Type:
R600a
Shelving Material:
Vinyl-coated
Ship Type:
LTL
Sides Finish:
Stainless Steel
Top Finish:
Weight (lbs.):
Width (inches):
Voltage:
115V